سفارش تبلیغ
صبا ویژن

آموزش طراحی چهره

آموزش طراحی چهره

آموزش طراحی چشم استاندارد در 7 مرحله (طراحی چهره پایه)

در بخش طراحی چشم استاندارد اول از همه اجزا تشکیل دهنده چشم را به شما معرفی می کنیم و سپس طریقه صحیح طراحی چشم استاندارد را قدم به قدم با هم تجربه می کنیم ، در اینجا خاطر نشان می کنم که طراحی بالا و عکس کناری فقط جهت معرفی اجزا در کنار هم قرار گرفته اند و عکس و طراحی بالا ارتباطی به هم ندارند .

طراحی چشم استاندارد یعنی چشمی که فقط با مقدار کمی تغییرات به فرم خاص می رسد و با یادگیری این چشم ، علاوه بر اینکه هنرجو بیشتر متوجه نقاط خمیدگی و زاویه های عکسها می شود . بلکه درک استانداردی هم از اجزا و فرمهایی که در بیشتر طراحی چهره ها مشابه هستند پیدا می کند .

پس فرم های استاندارد هر یک از اجزا چهره را جدی بگیرید !

در ضمن شناخت نام این اجزا در روال طراحی چهره الزامی نیست ، اما این شناخت می تواند به روند یادگیری شما کمک کند .

  1. چین خوردگی پلک بالا
  2. لثه چشم
  3. مردمک
  4. عنبیه
  5. تخم چشم (سفیده چشم)
  6. چین خوردگی پلک پایین
  7. کیسه اشک چشم
  8. جلوی ابرو
  9. دم ابرو

آموزش طراحی چشم

شماره 1 :

طراحی دایره و بیضی

در این تمرین شما باید دایره ای کاملا گرد رسم کنید که همان عنبیه چشم می باشد و عنبیه را دقیقا وسط و حدودا سه میلی متر به سمت بالا ترسیم کنید . به فاصله قسمت پایینی عنبیه تا بیضی خیلی دقت کنید که بیشتر نشود .

 

شماره 2 :

طراحی مردمک چشم

مردمک دقیقا وسط عنبیه قرار می گیرد . و سپس با یک خط بیضی را به دو قسمت تقسیم می کنیم که اگر پس از این تقسیم پایین  مردمک بر روی خط قرار گرفت ، محل عنبیه و مردمک صحیح می باشد .

آموزش طراحی چشم

شماره 3 :

فرم ساده طراحی چشم

در طراحی چهره ، چه در سیاه قلم و یا در سایر هنرهای تجسمی باید به تمام جزئیات توجه شده و میزان خمیدگی خطوط و فاصله آنها با یکدیگر با دقت رسم شود و در اصل نقاشی رئال و هایپر رئال چهره بر پایه دقت و ظرافت بنا می شود .

در طرح شماره 3 همانطور که در تصویر بالا می بیند نیمه بالایی چشم از سه خط و نیمه پایینی از دوخط تشکیل شده .

شماره 4 :

رسم دقیقتر خط بیرونی لثه چشم

شکستگی های بین خطوط موجود در طرح شماره 3 را به خمیدگی و خطوط را به منحنی تبدیل می کنیم . همانطور که می بینید در تصویر شماره 3  قسمت پایینی چشم از یک خط با شیب 45 درجه و یک خط صاف افقی تشکیل شده و در تصویر شماره 4 آن دو خط به صورت یک منحنی یکپارچه کشیده شده و شکستگی بین آنها حذف شده است .

در تصویر شماره 4 به فرم و اندازه کیسه اشک چشم و زاویه آن توجه کنید ، به نوعی که زیاد به سمت پایین و یا بالا خم نشود .

آموزش طراحی چشم

شماره 5 :

طراحی لثه چشم

موارد بسیاری مشاهده شده که هنرجویانی که در دوره های آکادمیک آموزشگاهی آموزش ندیده اند در تابلوهای سیاه قلم و یا طراحی چهره ساده ، رسم لثه را فراموش می کنند و یا کلا با آن آشنایی ندارند و لثه چشم را به صورت تک خط طراحی می کنند که این خود باعث کاهش شباهت و نازیبایی در کار میشود .

برای رسم لثه چشم ، خطوط درونی کیسه اشک چشم را کمی داخل تر می آوریم و سپس با ضخامت یکسان ، خط دوم لثه چشم را از داخل طراحی می کنیم .

 

شماره 6 :

طراحی چین خوردگی پلک بالا و پایین

در بالا ترین نقطه پلک بالا چین خوردگی وجود دارد که در فرم و شباهت چهره بسیار تاثیر گزار می باشد . در چشم استانداردی که در گالری تک نگاره ها و توسط علیرضا شیرین برای شما طراحی شده ، این خط با فاصله یکسان با لثه چشم طراحی می شود و خمیدگی های لثه چشم بر روی خمیدگی های چین خوردگی پلک بالا تاثیر مستقیم دارد و دو خمیدگی را در آن ایجاد کرده .

اما چین خوردگی پلک پایین به صورت یک خط منحنی در طراحی چهره استاندارد کشیده میشود ، که اطراف آن کمی نزدیکتر به چشم و قسمت میانی چین پلک پایین کمی دورتر است .

نکته :  اگر می خواهید طراحی چهره و به خوبی یاد بگیرید به این نکات پایه به خوبی توجه کنید و آنها را جدی بگیرید و حتما سعی کنید که میزان خمیدگی خطوط و فاصله آنها نسبت به هم را دقیقا مشابه تصاویر طراحی کنید .

آموزش طراحی چهره

شماره 7 :

طراحی ابرو

بسیار خوب ، به مرحله پایانی طراحی چشم رسیدیم.  در این مرحله به فاصله خط پایینی قسمت جلوی ابرو تا چین خوردگی پلک بالا دقت کنید! این یک فاصله استاندارد است و صد البته ابروها در واقعیت خیلی تفاوتهای زیادی با هم دارند. اما فراموش نکنید که این یک طراحی چشم استاندارد و پایه ای برای درک بهتر انواع چشمها و ابرو ها با فرم های متفاوت در طراحی چهره است .

در بیشتر موارد دم ابرو فاصله بیشتری تا چشم به نسبت جلوی ابرو دارد . محل خمیدگی ابرو دقیقا سمت راست عنبیه بوده و به این میزان خمیدگی دقت کنید که ابرو خیلی حالت هشتی به خود نگیرد . انتهای دم ابرو تیز نیست و کمی گرد می شود و قسمت جلویی ابرو هم کمی از کیسه اشک چشم جلوتر آمده و در واقع کمی سمت چپ تر قرار دارد .

در پایان باید به این نکته اشاره کنم در چهره هایی که طراحی می کنید ابرو را دست کم نگیرید! که تاثیر زیادی در ظاهر شخص مورد نظر دارد!

 

برای ایجاد انگیزش بیشتر در خودتان حتما این مطلب را بخوانید.

در بخش بعد طراحی و سایه چشم از روی عکس را دنبال کنید.